Ўзбекистон Республикаси Ҳисоб палатасининг фаолияти янада такомиллаштирилиши муносабати билан Ўзбекистон Республикасининг айрим қонун ҳужжатларига ўзгартиш ва қўшимчалар киритиш тўғрисида
Ўзбекистон Республикасининг Қонуни
Қонунчилик палатаси томонидан 2022 йил 8 ноябрда қабул қилинган
Сенат томонидан 2023 йил 22 июнда маъқулланган
Мамлакатимизда давлат молиявий ресурсларининг самарали бошқарилиши, бюджет маблағларидан мақсадли ва оқилона фойдаланилиши устидан давлат молиявий назорати тизимини такомиллаштириш, шунингдек қонунчилик ҳужжатларининг ижроси самарали ташкил этилишини таъминлаш юзасидан тизимли чоралар кўрилмоқда.
Шу билан бирга ҳозирги вақтда Ўзбекистон Республикаси Ҳисоб палатаси фаолиятининг очиқлиги ва шаффофлигини ошириш, амалга ошириладиган назорат тадбирларининг мақсадлари ва тартибини белгилаш, шунингдек Ўзбекистон Республикаси Ҳисоб палатасининг қонунлар ижроси, шу жумладан давлат харидлари соҳасидаги қонунлар ижроси устидан давлат назоратини амалга оширишга доир вазифаларини аниқлаштириш зарурати долзарб аҳамият касб этмоқда.
Ушбу Қонунда Ўзбекистон Республикаси Ҳисоб палатасига оз миқдорда талон-торож қилинганлиги ва давлат харидлари тўғрисидаги қонунчилик бузилганлиги, Ўзбекистон Республикаси Молия вазирлигининг Давлат молиявий назорати органларига эса оз миқдорда талон-торож қилинганлиги учун маъмурий ҳуқуқбузарликлар тўғрисида баённома тузиш ваколатларини бериш назарда тутилмоқда.
Шунингдек «Ўзбекистон Республикасининг Ҳисоб палатаси тўғрисида»ги Ўзбекистон Республикаси Қонунига Ўзбекистон Республикаси Ҳисоб палатасининг ўз иш режалари, молиявий ҳуқуқбузарликлар ва уларни бартараф этиш натижалари тўғрисидаги маълумотларни ўзининг расмий веб-сайтига жойлаштиришга, шунингдек жамоатчиликни ўз фаолияти ҳақида ҳар чоракда хабардор қилиб боришга доир мажбуриятларини назарда тутувчи ўзгартишлар киритилмоқда. Бундан ташқари Ўзбекистон Республикаси Ҳисоб палатаси томонидан ўтказиладиган назорат тадбирларининг шакллари ва турлари белгилаб қўйилмоқда ҳамда унинг қонунлар ижроси устидан назоратни ташкил этишга доир вазифалари аниқлаштирилмоқда.
Ушбу Қонун Ўзбекистон Республикаси Ҳисоб палатасининг фаолиятини такомиллаштиришга ва унинг зиммасига юклатилган вазифаларнинг самарали бажарилишига, шунингдек бюджет тўғрисидаги қонунчилик бузилишларининг олдини олишга ва бюджет интизомини мустаҳкамлашга хизмат қилади.
1-модда. Ўзбекистон Республикасининг 1994 йил 22 сентябрда қабул қилинган 2015-ХII-сонли Қонуни билан тасдиқланган Ўзбекистон Республикасининг Маъмурий жавобгарлик тўғрисидаги кодексига (Ўзбекистон Республикаси Олий Кенгашининг Ахборотномаси, 1995 йил, № 3, 6-модда; Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлисининг Ахборотномаси, 1995 йил, № 9, 193-модда, № 12, 269-модда; 1996 йил, № 5-6, 69-модда, № 9, 144-модда; 1997 йил, № 2, 56-модда, № 4-5, 126-модда, № 9, 241-модда; 1998 йил, № 3, 38-модда, № 5-6, 102-модда, № 9, 181-модда; 1999 йил, № 1, 20-модда, № 5, 124-модда, № 9, 229-модда; 2000 йил, № 5-6, 153-модда, № 7-8, 217-модда; 2001 йил, № 1-2, 23-модда, № 9-10, 165, 182-моддалар; 2002 йил, № 1, 20-модда, № 9, 165-модда; 2003 йил, № 1, 8-модда, № 5, 67-модда, № 9-10, 149-модда; 2004 йил, № 1-2, 18-модда, № 5, 90-модда, № 9, 171-модда; 2005 йил, № 1, 18-модда; Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси палаталарининг Ахборотномаси, 2005 йил, № 9, 312-модда, № 12, 413, 417, 418-моддалар; 2006 йил, № 6, 261-модда, № 9, 498-модда, №10, 536-модда, № 12, 656, 659-моддалар; 2007 йил, № 4, 158, 159, 164, 165-моддалар, № 9, 416, 421-моддалар, № 12, 596, 604, 607-моддалар; 2008 йил, № 4, 181, 189, 192-моддалар, № 9, 486, 488-моддалар, № 12, 640, 641-моддалар; 2009 йил, № 1, 1-модда, № 9, 334, 335, 337-моддалар, № 10, 380-модда, № 12, 462, 468, 470, 472, 474-моддалар; 2010 йил, № 5, 175, 179-моддалар, № 6, 231-модда, № 9, 335, 339, 341-моддалар, № 10, 380-модда, № 12, 468, 473, 474-моддалар; 2011 йил, № 1, 1-модда, № 4, 104, 105-моддалар, № 9, 247, 252-моддалар, № 12/2, 365-модда; 2012 йил, № 4, 108-модда, № 9/1, 242-модда, № 12, 336-модда; 2013 йил, № 4, 98-модда, № 10, 263-модда; 2014 йил, № 1, 2-модда, № 5, 130-модда, № 9, 244-модда, № 12, 341, 343-моддалар; 2015 йил, № 6, 228-модда, № 8, 310, 312-моддалар, № 12, 452-модда; 2016 йил, № 1, 2-модда, № 4, 125-модда, № 9, 276-модда, № 12, 383, 385-моддалар; 2017 йил, № 4, 137-модда, № 6, 300-модда, № 9, 510-модда, № 10, 605-модда; 2018 йил, № 1, 1, 4, 5-моддалар, № 4, 224-модда, № 7, 430, 431, 432-моддалар, № 10, 671, 673, 679-моддалар; 2019 йил, № 1, 1, 3, 5-моддалар, № 2, 47-модда, № 3, 161, 165, 166-моддалар, № 5, 259, 261, 267, 268-моддалар, № 7, 386-модда, № 8, 469, 471-моддалар, № 9, 591, 592-моддалар, № 10, 674, 676-моддалар, № 11, 787, 791-моддалар, № 12, 880, 891-моддалар; 2020 йил, № 1, 4-модда, № 3, 203, 204-моддалар, № 7, 449-модда, № 9, 539, 540-моддалар, № 10, 593, 596-моддалар, № 11, 651-модда, № 12, 691-модда; 2021 йил, № 1, 5, 7, 12, 13, 14-моддалар, № 2, 142-модда, № 3, 217-модда, № 4, 290, 293-моддалар, 4-сонга илова, № 8, 800, 803-моддалар, № 9, 903-модда, № 10, 966, 967, 968, 973-моддалар, № 11, 1066-модда; 2022 йил, № 1, 1, 2-моддалар, № 2, 80, 81-моддалар, № 3, 215, 216-моддалар, № 4, 337-модда, № 5, 464, 465, 466, 467-моддалар, № 8, 787-модда) қуйидаги ўзгартишлар киритилсин:
1) 2456-модданинг биринчи қисмидаги «Ушбу Кодекснинг 1752, 1757» деган сўзлар «Ушбу Кодекснинг 61-моддасида (бюджет ташкилотларининг, бюджет маблағларини олувчиларнинг, давлат мақсадли жамғармаларининг ҳамда белгиланган тартибда ташкил этилган бошқа жамғармаларнинг мол-мулкини ўзлаштириш ёки растрата қилиш йўли билан оз миқдорда талон-торож қилишга оид қисмида), 1752, 1757, 1758» деган сўзлар билан алмаштирилсин;
2) 2641-модданинг биринчи қисмидаги «Ушбу Кодекснинг 1752 ва 1758-моддаларида» деган сўзлар «Ушбу Кодекснинг 61-моддасида (бюджет ташкилотларининг, бюджет маблағларини олувчиларнинг, давлат мақсадли жамғармаларининг ҳамда белгиланган тартибда ташкил этилган бошқа жамғармаларнинг мол-мулкини ўзлаштириш ёки растрата қилиш йўли билан оз миқдорда талон-торож қилишга оид қисмида), 1752 ва 1758-моддаларида» деган сўзлар билан алмаштирилсин
2-модда. Ўзбекистон Республикасининг 2019 йил 1 июлда қабул қилинган «Ўзбекистон Республикасининг Ҳисоб палатаси тўғрисида»ги ЎРҚ-546-сонли Қонунига (Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси палаталарининг Ахборотномаси, 2019 йил, № 7, 384-модда, № 9, 588-модда; 2021 йил, 4-сонга илова; № 8, 803, 804-моддалар, № 12, 1198-модда) қуйидаги қўшимча ва ўзгартишлар киритилсин:
1) 3-модданинг иккинчи қисми «Ҳисоб палатаси» деган сўзлардан кейин «юридик шахс бўлиб, у» деган сўзлар билан тўлдирилсин;
2) 4-модданинг ўн иккинчи хатбошиси қуйидаги таҳрирда баён этилсин:
«ўз ваколатлари доирасида Ўзбекистон Республикасининг қонунлари ижроси устидан назоратни, шунингдек Ўзбекистон Республикаси Президентининг фармонлари, қарорлари, фармойишлари ва топшириқлари тўлиқ ҳамда ўз вақтида бажарилиши устидан назоратни ташкил этиш ва амалга ошириш»;
3) 9-модда қуйидаги мазмундаги тўртинчи, бешинчи ва олтинчи қисмлар билан тўлдирилсин:
«Ҳисоб палатаси молия йилининг биринчи ойида молия йили учун иш режалари тўғрисидаги маълумотларни ўз расмий веб-сайтига жойлаштиради.
Ҳисоб палатаси назорат тадбирлари натижалари бўйича аниқланган молиявий ҳуқуқбузарликлар ва уларнинг бартараф этилиши тўғрисидаги маълумотларни ҳар чорак якунларига кўра, чоракдан кейинги ойнинг 25 санасидан кечиктирмай ўз расмий веб-сайтига жойлаштиради, бундан давлат сирини ёки қонун билан қўриқланадиган бошқа сирни ўз ичига олган маълумотлар мустасно.
Ҳисоб палатаси ҳар чоракда камида бир марта ўз фаолияти тўғрисида жамоатчилик олдида оммавий ахборот воситаларининг вакиллари иштирокида ҳисобот бериб боради»;
4) 11-модданинг иккинчи қисмидаги «ҳамда ёрдамчи ходимларидан» деган сўзлар «ёрдамчи ва техник ходимларидан» деган сўзлар билан алмаштирилсин;
5) 12-модданинг:
учинчи қисми қуйидаги таҳрирда баён этилсин:
«Ҳисоб палатасининг шўъба мудирлари, бош инспекторлари, етакчи инспекторлари, инспекторлари, ёрдамчи ва техник ходимлари Ҳисоб палатасининг раиси томонидан лавозимга тайинланади ҳамда лавозимидан озод қилинади»;
тўртинчи қисми чиқариб ташлансин;
6) 13-модда қуйидаги мазмундаги ўн биринчи, ўн иккинчи ва ўн учинчи хатбошилар билан тўлдирилсин:
«меҳнат тўғрисидаги қонунчиликка мувофиқ Ҳисоб палатасига ходимларни ишга қабул қилишни амалга оширади ва улар билан тузилган меҳнат шартномаларини бекор қилади;
буйруқлар чиқаради ва Ҳисоб палатасининг таркибий тузилмалари тўғрисидаги низомларни тасдиқлайди;
Ҳисоб палатасининг штат жадвалини тасдиқлайди»;
7) 14-модда қуйидаги мазмундаги иккинчи қисм билан тўлдирилсин:
«Ҳисоб палатасининг раиси йўқлигида унинг ваколатларини раиснинг биринчи ўринбосари, биринчи ўринбосар ҳам йўқлигида эса Ҳисоб палатаси раисининг ўринбосарларидан бири амалга оширади»;
8) 28-модда қуйидаги таҳрирда баён этилсин:
«28-модда. Ҳисоб палатасининг Ўзбекистон Республикаси қонунлари ижроси устидан назоратни, шунингдек Ўзбекистон Республикаси Президентининг фармонлари, қарорлари, фармойишлари ва топшириқлари тўлиқ ҳамда ўз вақтида бажарилиши устидан назоратни ташкил этиш ва амалга ошириш соҳасидаги функциялари
Ҳисоб палатаси ўз ваколатлари доирасида Ўзбекистон Республикасининг қонунлари ижроси устидан назоратни, шунингдек Ўзбекистон Республикаси Президентининг фармонлари, қарорлари, фармойишлари ва топшириқлари тўлиқ ҳамда ўз вақтида бажарилиши устидан назоратни ташкил этиш ва амалга ошириш соҳасида:
Ўзбекистон Республикаси қонунларининг ижроси устидан, шунингдек Ўзбекистон Республикаси Президентининг фармонлари, қарорлари, фармойишлари ва топшириқлари тўлиқ ҳамда ўз вақтида бажарилиши устидан доимий назоратни ўз ваколатлари доирасида амалга оширади ва уларнинг натижалари бўйича Ўзбекистон Республикаси Президенти Администрациясига ахборот киритади;
Ўзбекистон Республикаси Президентининг фармонлари, қарорлари, фармойишлари ва топшириқларида белгиланган ижро муддатларини узайтириш тўғрисидаги таклифлар бўйича Ўзбекистон Республикаси Президенти Администрациясига хулосалар киритади»;
9) 30-модда:
ўн еттинчи хатбошисидаги «Ўзбекистон Республикаси Президентининг қарорлари ва топшириқлари тўлиқ ва ўз вақтида ижро этилмаганлиги, шу жумладан уларнинг ижро этилиши жараёни тўғрисидаги ахборот «ijro.gov.uz» ахборот тизими орқали тўлиқ, ҳаққоний тарзда ва ўз вақтида тақдим этилмаганлиги» деган сўзлар «Ўзбекистон Республикасининг қонунлари ижро этилмаганлиги, шунингдек Ўзбекистон Республикаси Президентининг фармонлари, қарорлари, фармойишлари ва топшириқлари тўлиқ ҳамда ўз вақтида ижро этилмаганлиги, шу жумладан уларнинг ижро этилиши жараёни тўғрисидаги ахборот қонунчиликда белгиланган тартибда «ijro.gov.uz» ахборот тизими орқали тўлиқ, ҳаққоний тарзда ва ўз вақтида тақдим этилмаганлиги» деган сўзлар билан алмаштирилсин;
йигирманчи хатбошиси «интизомини» деган сўздан кейин «бюджет жараёнининг очиқлигини таъминлаш тартибини, давлат харидлари тўғрисидаги қонунчиликни» деган сўзлар билан тўлдирилсин;
қуйидаги мазмундаги йигирма учинчи хатбоши билан тўлдирилсин:
«қонунчилик ташаббуси ҳуқуқи субъектларига қонунчиликни такомиллаштириш бўйича таклифлар киритишга ҳақли»;
10) 31-модда:
биринчи қисмидаги «назоратни» деган сўз «назорат тадбирларини» деган сўзлар билан алмаштирилсин;
қуйидаги мазмундаги иккинчи — еттинчи қисмлар билан тўлдирилсин:
«Тафтиш назорат тадбири билан қамраб олинган даврда назорат объекти томонидан амалга оширилган барча молия-хўжалик операцияларининг қонунийлиги ва асослилигини, уларнинг бухгалтерия ҳисоботларида ҳамда молиявий ҳисоботларда ҳаққоний тарзда ва тўғри акс эттирилишини ҳужжатлар асосида аниқлаш мақсадида ўтказилади.
Текшириш назорат объектининг муайян даврдаги айрим ҳаракатларини (операцияларини) ёки фаолиятининг муайян йўналишини назорат қилиш мақсадида ўтказилади.
Текшириш камерал ва сайёр турларга бўлинади.
Камерал текшириш, қоида тариқасида, Ҳисоб палатаси жойлашган ерда, Ҳисоб палатасида мавжуд бўлган ёки Ҳисоб палатасининг сўровига кўра тақдим этилган маълумотларга ва ҳужжатларга асосан ўтказилади.
Сайёр текшириш назорат объекти жойлашган ерда ўтказилади.
Ўрганиш назорат объектининг муайян соҳасини ҳамда фаолиятини статистик, молиявий ва бошқа маълумотлар асосида таҳлил қилиш ҳамда баҳолаш мақсадида амалга оширилади»;
иккинчи қисми саккизинчи қисм деб ҳисоблансин;
11) 33-модданинг иккинчи қисми қуйидаги таҳрирда баён этилсин:
«Ўзбекистон Республикасининг қонунлари ижро этилмаганлиги учун, шунингдек Ўзбекистон Республикаси Президентининг фармонлари, қарорлари, фармойишлари ва топшириқлари сифатли тарзда ҳамда ўз вақтида ижро этилмаганлиги, шу жумладан уларнинг ижроси тўғрисидаги ахборот қонунчиликда белгиланган тартибда «ijro.gov.uz» ахборот тизими орқали тўлиқ, ҳаққоний тарзда ва ўз вақтида тақдим этилмаганлиги учун, шунингдек коррупцияга қарши курашиш бўйича ички назорат тизимининг жорий этилишига ва самарали фаолият кўрсатишига доир чоралар ўз вақтида амалга оширилмаганлиги кейинги назорат жараёнида аниқланган тақдирда, Ҳисоб палатаси вазирликларга, давлат қўмиталарига, идораларга, маҳаллий давлат ҳокимияти органларига ва бошқа ташкилотларга уларнинг ходимларига нисбатан интизомий жазо чораларини қўллаш тўғрисида тақдимномалар киритишга ҳақли»;
12) 38-модда қуйидаги мазмундаги тўртинчи қисм билан тўлдирилсин:
«Назорат тадбирлари фақат назорат ишларининг йиллик дастурига киритилган назорат объектларида амалга оширилади, бундан Ўзбекистон Республикаси Президентининг қарорлари ва топшириқларига, Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси палаталарининг сўровларига асосан ўтказиладиган назорат тадбирлари, камерал назорат ва қонунчиликда назарда тутилган бошқа ҳоллар мустасно»;
13) 45-модданинг матни қуйидаги таҳрирда баён этилсин:
«Ҳисоб палатаси фаолиятининг молиявий ва моддий-техника таъминоти Ўзбекистон Республикаси Давлат бюджети маблағлари ҳамда қонунчиликда тақиқланмаган бошқа манбалар ҳисобидан амалга оширилади.
Ҳисоб палатасида бюджетдан ташқари жамғарма ташкил этилади, ундан фойдаланиш тартиби қонунчиликда белгиланади».
3-модда. Ўзбекистон Республикаси Ҳисоб палатаси ушбу Қонуннинг ижросини, ижрочиларга етказилишини ҳамда моҳияти ва аҳамияти аҳоли ўртасида тушунтирилишини таъминласин.
4-модда. Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамаси:
республика ижро этувчи ҳокимият органлари ушбу Қонунга зид бўлган ўз норматив-ҳуқуқий ҳужжатларини қайта кўриб чиқишлари ва бекор қилишларини таъминласин.

О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Узбекистан в связи с дальнейшим совершенствованием деятельности Счетной Палаты Республики Узбекистан
Закон Республики Узбекистан
Принят Законодательной палатой 8 ноября 2022 года
Одобрен Сенатом 22 июня 2023 года
В стране принимаются системные меры по совершенствованию системы государственного финансового контроля за эффективным управлением государственными финансовыми ресурсами, целевым и рациональным использованием бюджетных средств, а также по обеспечению эффективной организации исполнения актов законодательства.
Вместе с тем в настоящее время актуальное значение приобретает необходимость повышения открытости и прозрачности деятельности Счетной палаты Республики Узбекистан, определения целей и порядка, проводимых ею контрольных мероприятий, а также уточнения функций Счетной палаты Республики Узбекистан по осуществлению государственного контроля за исполнением законов, в том числе в сфере государственных закупок.
Настоящим Законом предусматривается наделение Счетной палаты Республики Узбекистан полномочиями по составлению протокола об административных правонарушениях за мелкое хищение и нарушение законодательства о государственных закупках, а органов Государственного финансового контроля Министерства финансов Республики Узбекистан — за мелкое хищение.
В Закон Республики Узбекистан «О Счетной палате Республики Узбекистан» также вносятся изменения, предусматривающие обязанности Счетной палаты Республики Узбекистан по размещению на своем официальном веб-сайте сведений о планах работы, финансовых правонарушениях и результатах их устранения, а также по ежеквартальному уведомлению общественности о своей деятельности. Кроме того, определяются формы и виды контрольных мероприятий проводимых Счетной палатой Республики Узбекистан и уточняются ее задачи по организации контроля за исполнением законов.
Настоящий Закон послужит совершенствованию деятельности Счетной палаты Республики Узбекистан и эффективному выполнению возложенных на нее задач, а также предотвращению нарушений бюджетного законодательства и укреплению бюджетной дисциплины.
Статья 1. Внести в Кодекс Республики Узбекистан об административной ответственности, утвержденный Законом Республики Узбекистан от 22 сентября 1994 года № 2015-ХII (Ведомости Верховного Совета Республики Узбекистан, 1995 г., № 3, ст. 6; Ведомости Олий Мажлиса Республики Узбекистан, 1995 г., № 9, ст. 193, № 12, ст. 269; 1996 г., № 5-6, ст. 69, № 9, ст. 144; 1997 г., № 2, ст. 56, № 4-5, ст. 126, № 9, ст. 241; 1998 г., № 3, ст. 38, № 5-6, ст. 102, № 9, ст. 181; 1999 г., № 1, ст. 20, № 5, ст. 124, № 9, ст. 229; 2000 г., № 5-6, ст. 153, № 7-8, ст. 217; 2001 г., № 1-2, ст. 23, № 9-10, ст.ст. 165, 182; 2002 г., № 1, ст. 20, № 9, ст. 165; 2003 г., № 1, ст. 8, № 5, ст. 67, № 9-10, ст. 149; 2004 г., № 1-2, ст. 18, № 5, ст. 90, № 9, ст. 171; 2005 г., № 1, ст. 18; Ведомости палат Олий Мажлиса Республики Узбекистан, 2005 г., № 9, ст. 312, № 12, ст.ст. 413, 417, 418; 2006 г., № 6, ст. 261, № 9, ст. 498, № 10, ст. 536, № 12, ст.ст. 656, 659; 2007 г., № 4, ст.ст. 158, 159, 164, 165, № 9, ст.ст. 416, 421, № 12, ст.ст. 596, 604, 607; 2008 г., № 4, ст.ст. 181, 189, 192, № 9, ст.ст. 486, 488, № 12, ст.ст. 640, 641; 2009 г., № 1, ст. 1, № 9, ст.ст. 334, 335, 337, № 10, ст. 380, № 12, ст.ст. 462, 468, 470, 472, 474; 2010 г., № 5, ст.ст. 175, 179, № 6, ст. 231, № 9, ст.ст. 335, 339, 341, № 10, ст. 380, № 12, ст.ст. 468, 473, 474; 2011 г., № 1, ст. 1, № 4, ст.ст. 104, 105, № 9, ст.ст. 247, 252, № 12/2, ст. 365; 2012 г., № 4, ст. 108, № 9/1, ст. 242, № 12, ст. 336; 2013 г., № 4, ст. 98, № 10, ст. 263; 2014 г., № 1, ст. 2, № 5, ст. 130, № 9, ст. 244, № 12, ст.ст. 341, 343; 2015 г., № 6, ст. 228, № 8, ст.ст. 310, 312, № 12, ст. 452; 2016 г., № 1, ст. 2, № 4, ст. 125, № 9, ст. 276, № 12, ст.ст. 383, 385; 2017 г., № 4, ст. 137, № 6, ст. 300, № 9, ст. 510, № 10, ст. 605; 2018 г., № 1, ст.ст. 1, 4, 5, № 4, ст. 224, № 7, ст.ст. 430, 431, 432, № 10, ст.ст. 671, 673, 679; 2019 г., № 1, ст.ст. 1, 3, 5, № 2, ст. 47, № 3, ст.ст. 161, 165, 166, № 5, ст.ст. 259, 261, 267, 268, № 7, ст. 386, № 8, ст.ст. 469, 471, № 9, ст.ст. 591, 592, № 10, ст.ст. 674, 676, № 11, ст.ст. 787, 791, № 12, ст.ст. 880, 891; 2020 г., № 1, ст. 4, № 3, ст.ст. 203, 204, № 7, ст. 449, № 9, ст.ст. 539, 540, № 10, ст.ст. 593, 596, № 11, ст. 651, № 12, ст. 691; 2021 г., № 1, ст.ст. 5, 7, 12, 13, 14, № 2, ст. 142, № 3, ст. 217, № 4, ст.ст. 290, 293, приложение к № 4, № 8, ст.ст. 800, 803, № 9, ст. 903, № 10, ст.ст. 966, 967, 968, 973, № 11, ст. 1066; 2022 г., № 1, ст.ст. 1, 2, № 2, ст.ст. 80, 81, № 3, ст.ст. 215, 216, № 4, ст. 337, № 5, ст. 464, 465, 466, 467, № 8, ст. 787), следующие изменения:
1) в части первой статьи 2456 слова «статьями 1752, 1757» заменить словами «статьей 61 (в части мелкого хищения имущества бюджетных организаций, получателей бюджетных средств, государственных целевых фондов и иных фондов, созданных в установленном порядке путем присвоения или растраты), статьями 1752, 1757, 1758»;
2) в части первой статьи 2641 слова «статьями 1752 и 1758 настоящего Кодекса» заменить словами «статьей 61 (в части мелкого хищения имущества бюджетных организаций, получателей бюджетных средств, государственных целевых фондов и иных фондов, созданных в установленном порядке путем присвоения или растраты), статьями 1752 и 1758 настоящего Кодекса».
Статья 2. Внести в Закон Республики Узбекистан от 1 июля 2019 года № ЗРУ-546 «О Счетной палате Республики Узбекистан» (Ведомости палат Олий Мажлиса Республики Узбекистан, 2019 г., № 7, ст. 384, № 9, ст. 588; 2021 г., приложение к № 4, № 8, ст.ст. 803, 804, № 12, ст. 1198) следующие дополнения и изменения:
1) часть вторую статьи 3 после слов «Счетная палата» дополнить словами «является юридическим лицом»;
2) абзац двенадцатый статьи 4 изложить в следующей редакции:
«организация и осуществление контроля за исполнением законов Республики Узбекистан в пределах своих полномочий, а также контроля за полным и своевременным исполнением указов, постановлений, распоряжений и поручений Президента Республики Узбекистан»;
3) статью 9 дополнить частями четвертой, пятой и шестой следующего содержания:
«Счетная палата в первом месяце финансового года размещает на своем официальном веб-сайте сведения о планах работы на финансовый год.
Счетная палата по итогам каждого квартала не позднее 25 числа месяца, следующего за кварталом, размещает на своем официальном веб-сайте сведения о финансовых правонарушениях, выявленных по результатам контрольных мероприятий, и об их устранении, за исключением сведений, содержащих государственные секреты или иную охраняемую законом тайну.
Счетная палата не менее одного раза в квартал отчитывается о своей деятельности перед общественностью при участии представителей средств массовой информации»;
4) в части второй статьи 11 слова «и работников вспомогательного» заменить словами «работников вспомогательного и технического»;
5) в статье 12:
часть третью изложить в следующей редакции:
«Заведующие секторами, главные инспекторы, ведущие инспекторы, инспекторы, работники вспомогательного и технического персонала Счетной палаты назначаются на должность и освобождаются от должности председателем Счетной палаты»;
часть четвертую исключить;
6) статью 13 дополнить абзацами одиннадцатым, двенадцатым и тринадцатым следующего содержания:
«осуществляет прием на работу в соответствии с трудовым законодательством работников Счетной палаты и прекращает трудовые договоры с ними;
издает приказы и утверждает положения о структурных подразделениях Счетной палаты;
утверждает штатное расписание Счетной палаты»;
7) статью 14 дополнить частью второй следующего содержания:
«В случае отсутствия председателя Счетной палаты его полномочия осуществляет первый заместитель председателя, а при отсутствии и первого заместителя — один из заместителей председателя Счетной палаты»;
8) статью 28 изложить в следующей редакции:
«Статья 28. Функции Счетной палаты в сфере организации и осуществления контроля за исполнением законов Республики Узбекистан, а также контроля за полным и своевременным исполнением указов, постановлений, распоряжений и поручений Президента Республики Узбекистан
Счетная палата в сфере организации и осуществления контроля за исполнением законов Республики Узбекистан в пределах своих полномочий, а также контроля за полным и своевременным исполнением указов, постановлений, распоряжений и поручений Президента Республики Узбекистан:
осуществляет постоянный контроль за исполнением законов Республики Узбекистан в пределах своих полномочий, а также за полным и своевременным исполнением указов, постановлений, распоряжений и поручений Президента Республики Узбекистан и вносит по их результатам информацию в Администрацию Президента Республики Узбекистан;
вносит в Администрацию Президента Республики Узбекистан заключения по предложениям о продлении сроков исполнения, установленных в указах, постановлениях, распоряжениях и поручениях Президента Республики Узбекистан»;
9) в статье 30:
в абзаце семнадцатом слова «за неполное и несвоевременное исполнение решений и поручений Президента Республики Узбекистан, в том числе за неполное, недостоверное и несвоевременное предоставление информации о ходе их исполнения посредством информационной системы «ijro.gov.uz» заменить словами «за неисполнение законов Республики Узбекистан, а также за неполное и несвоевременное исполнение указов, постановлений, распоряжений и поручений Президента Республики Узбекистан, в том числе за неполное, недостоверное и несвоевременное предоставление информации о ходе их исполнения посредством информационной системы «ijro.gov.uz» в порядке, установленном законодательством»;
абзац двадцатый после слова «дисциплины» дополнить словами «порядка обеспечения открытости бюджетного процесса, законодательства о государственных закупках»;
дополнить абзацем двадцать третьим следующего содержания:
«вправе вносить субъектам права законодательной инициативы предложения по совершенствованию законодательства»;
10) в статье 31:
в части первой слово «контроль» заменить словами «контрольные мероприятия»;
дополнить частями второй — седьмой следующего содержания:
«Ревизия проводится в целях определения на основании документов законности и обоснованности всех финансово-хозяйственных операций, совершенных объектом контроля за период, охватываемый контрольным мероприятием, их достоверного и правильного отражения в бухгалтерской и финансовой отчетности.
Проверка проводится в целях контроля отдельных действий (операций) или определенного направления деятельности объекта контроля за определенный период.
Проверка подразделяется на камеральные и выездные виды.
Камеральная проверка проводится, как правило, по месту нахождения Счетной палаты на основании сведений и документов, имеющихся у Счетной палаты или представленных по запросу Счетной палаты.
Выездная проверка проводится по месту нахождения объекта контроля.
Изучение проводится в целях анализа и оценки определенной сферы и деятельности объекта контроля на основе статистических, финансовых и других сведений»;
часть вторую считать частью восьмой;
11) часть вторую статьи 33 изложить в следующей редакции:
«За неисполнение законов Республики Узбекистан, а также за некачественное и несвоевременное исполнение указов, постановлений, распоряжений и поручений Президента Республики Узбекистан, в том числе неполное, недостоверное и несвоевременное предоставление информации о ходе их исполнения посредством информационной системы «ijro.gov.uz» в порядке, установленном законодательством, а также при выявлении в ходе последующего контроля несвоевременной реализации мер по внедрению и эффективному функционированию системы внутреннего антикоррупционного контроля Счетная палата вправе вносить в министерства, государственные комитеты, ведомства, органы государственной власти на местах и иные организации представления о применении к их работникам мер дисциплинарного взыскания»;
12) статью 38 дополнить частью четвертой следующего содержания:
«Контрольные мероприятия проводятся исключительно на объектах контроля, включенных в годовую программу контрольных работ, за исключением контрольных мероприятий, проводимых на основании решений и поручений Президента Республики Узбекистан, запросов палат Олий Мажлиса Республики Узбекистан, камеральной проверки и иных случаев, предусмотренных законодательством»;
13) текст статьи 45 изложить в следующей редакции:
«Финансовое и материально-техническое обеспечение деятельности Счетной палаты осуществляется за счет средств Государственного бюджета Республики Узбекистан и иных источников, не запрещенных законодательством.
В Счетной палате создается внебюджетный фонд, порядок использования которого определяется законодательством».
Статья 3. Счетной палате Республики Узбекистан обеспечить исполнение, доведение до исполнителей и разъяснение среди населения сути и значения настоящего Закона.
Статья 4. Кабинету Министров Республики Узбекистан:
обеспечить пересмотр и отмену республиканскими органами исполнительной власти их нормативно-правовых актов, противоречащих настоящему Закону.